Nasıl Oynanır?

I. Amacınız


Amacınız basit, Oyunda size verilen bir peynir olacak. İlk olarak peyniri almanız gerekiyor. Peyniri alınca deliğe girmeniz gerekecek. peyniri alıp deliğe girin ve 1 peynir alın. Bu peynir marketinize 1 peynir olarak eklenecek. Marketteki peynirlerle bunları yapabilirsiniz ;

– Farenizi daha şık göstermek için kıyafetler alın.
– Harita editöründe haritalarınızı sergileyin. (Her harita için marketinizden 40 peynir eksilecektir.)

II. Nasıl Oynanır ?

Hareket etmek için ok tuşlarını veya A,S,D,W tuşlarını kullanabilirsiniz. Zıplamak için Yukarı veya W tuşlarını kullanın.

III. Zeminler

 

Ahşap, Çim, Toprak, Karlı Zamin : Ahşap Zemin Oyunun Temel Zeminidir. Çim, Toprak ve karlı Zeminler Görünüşleri Farklı Olsa da Aynı Özelliklere Sahiptir. Bu Zeminler Sadece Dekoretif İçin Kullanılır.


Çikolata Zemin : Ahşap, Çim, Toprak, karlı zeminlerden daha sürtünmelidir. bu sayede daha kolay tırmanılabilir. ( Resim )


Kum Zemin : Bu Zemin Ahşap, Çim, Toprak ve Karlı zeminlerden biraz daha az sürtünmelidir. Yani tırmanmak daha zordur.


Buz Zemin : Bu Zeminin sürtünmesi yoktur. Bu zeminde zıplama yapılamaz.


Trambolin Zemin : Bu zeminde Fareler Zıplayabilir.


Lav Zemin : Bu zemine dokunursanız uçarsınız. Uçtuğunuz taktirde de ölebilirsiniz.


Su : Eğer Fare Peyniri Aldıysa Bu Zemin Üstünde Bir Taş Gibi Batar. Eğer Fare Peyniri Almamışsa Suda Yüzer.


Bulut Zemin : Bu Zemin gerçekten özel ! Bu zemine fareler değemez fakat şaman objeleri değebilir. ( Resim )ŞAMAN“Sen bir Şaman’sın! Farelerin peynire ulaşmasına yardım et!”

Şaman kendisine verilen menüden objeler yaparak farelerin peyniri alıp değile girmesi için yardım eder. ( Resim ) Ayrıca bazı çivi çeşitlerini kullanarak çalışması mümkün olacak birçok yol ve mekanizma yapabilir.Şamanın Oyunda Çok Önemli Bir Rolü Vardır.

Fareler Tümüyle Ona Bağlıdır. Bazı Haritalarda Şaman önceliği Vardır.

I. Şamanı Nasıl Kontrol Ederim ?


Aşağıdaki Menüden bir nesne seçin ve oyun alanına ilerleterek koymak istediğiniz yere basılı tutun.Bir çok şaman objesinde sınırlı yer verilir. Bu objelere tıkladığınızda etrafınızda mavi bir çember görürsünüz. ( Resim )Şaman objesini ne tarafa doğru döndürmek istiyorsanız döndürün. Döndürmek için farenizdeki tekerleği veya Z,X tuşlarını kullanın. Unutmayın, çağıracağınız obje mavi çemberin içinde olacaktır. Eğer mavi çemberin dışına koyarsanız obje kırmızılaşacaktır ve onu çağıramayacaksınız.

Çağırabilirsiniz ;Çağıramazsınız ;


II. Objeler

Pembe Ok : Pembe ok farelerin nereye gitmeleri gerektiğini söyler.


Ruh : Ruh ‘u Haritada istediğiniz bir yere koyduğunuzda bir patlama olacaktır. Bunu özellikle uzak mesafede fareleri itmek için kullanabilirsiniz.


Balon : Balon bir nesneye çarpana kadar uçar. Balonu bir nesneye deydirerek onu yukarı çekebilir yada çiviyle onu farelere takabilirsiniz.


Gizemli İşaret bu nesne bir objeye veya zemine dokunana kadar kendi etrafında daire çizer. Bunu bir nesneyi veya öbjeyi istediğiniz yöne hareket ettirmek için kullanabilirsiniz.


Büyük kutu, Küçük kutu : Fareler ona tırmanabilir !


Örs : Örs gerçekten ağır bir nesnedir. Bu nesneyi birşeyleri durdurmak veya çalışan bir mekanizmayı yavaşlatmak için kullanabilirsiniz.


Büyük Kalas, Küçük Kalas : Fareler Bu Kalaslara tırmanabilir. Bu kalaslar özllikle yol yapmak için veya birşey inşa etmek için kullanılır.


Top : Seken Bir Top *_* !


Canon (Top Mermisi) : Canon ‘un Örs ‘den tek farkı hareket etmesidir. Bir objeye deyene kadar oku yönünde ilerler. Şamanlar bu objeyi genellikle yanlış yapılmış mekanizmeler ve rahatsız edici farelerden kurtulmak için kullanır.


Sihir : Sihir bir bekleme süresi olmak sızın istediğiniz kadar yapabileceğiniz bir mavi bloglar ‘dan oluşan bir yoldur. fareler 10 saniye içerisinde üstünden geçebilirler. 10 saniye sonra yapılan bloglar yok olmaya başlar. Sihir sadece bazı özel haritalarda bulunur.


Portallar : Portallar birinden diğerine bir teleportal özelliği verir. Böylece fareler bir portaldan diğer portala direkman geçebilir. Portallar yalnızda Portal izinli haritalarda verilir.III. Çiviler
Çiviler objeleri birbirine bağlamak için kullanılır. Her çivinin farklı özellikleri vardır. Çivileri çağırmak için C,V,B,N,J tuşlarını kullanın. Bu tuşlara bir kaç kez basarsanız yerini değiştirme imkanınız olacaktır.


4 ayrı çivi türü vardır. Bunlarında kendine has özellikleri vardır.


Sarı Çivi [C] : Bu Çiviyi koyduğunuz nesne muhtemel olarak dönmeyecektir. özellikle yol yapımında tercih edilir.


Kırmızı Çivi [B] : Bu Çivi Çok Özeldir. Özelliği Takılan kalası durduğu yerde döndürmektir. Fakat her objede sadece 1 kırmızı çivi bulunabilir. Yani bir kırmızı çivili kalasa başka bir kırmızı çivili kalas ile birleştiremezsiniz. Bir başka özelliği de dönemeyen bir öbjeye takıldığında o objenin yerinde durmasını sağlar.


Yeşil Çivi [N] : Bu Çivi 2 objeyi monteler. Yani takılan objenin temasla hareket etmesini sağlar.


Mavi Motor [N – J] : Bu çivi bir başka obje ile bir başka objenin birleşmesini sağlamaktadır. Mavi çiviyle aynı özelliği vardır fakat motoru sayesinde bu iki nesneyi istediğiniz yöne çevirebilirsiniz.
IV. Görünmez Objeler 

Hayalet Obje bulut zeminle aynı görevi görür. Fareler ona değemez fakat objelerle çarpışabilirler. Bunları Yukarı obje koymak veya bazı farelerin yapılan objeyi düşürmemelerini sağlamaktadır. Hayalet obje yapmak için Herhangi bir objeyi seçip Space tuşuna basmanız yeterli.


 


V. Zor şaman
Artık 1.000 Fare Kurtarmış ve Şamanlık Alanında Ustalaşmış “Pro” Şamanlara Göre bir şaman ayarı. Şamanlık İle ilgili bütün herşeyi bilmiş , öğrenmiş kişilerin kullanabileceği bir şaman çeşidi.


Ama bu onun tek özelliği değil. Artık kırmızı çivileri ve ruhu kullanamazsın. Fakat merak etmeyin, Totem size yardımcı olacaktır. “Totemini Oluştur” Butonu ile totemini oluşturup , kontrol edebilip, istediğin zaman değiştirebilirsin.Önceden Hazırlanmış bir inşa olduğundan totemi 1 haritada 1 kez kullanabilirsin. Bu bir mekanizma yada bir yol olabilir. Totemi kullanmak için aşağıdaki şaman menüsündeki objeyi kullanın ;
DİĞER

I. Farklı Odalar3 Farklı Oda Tipi Vardır ;


1- Oyunda özelliği olmayan normal odalar bulunur. (örn: /room 1 , /room Tr ) Bu Odalarda Vanilla odaları (Tigrounette tarafından oluşturulup onaylanan 0 ila 137 sayılı haritalar) ve Üyelerin yaptığı Onaylanmış yada onaylanmamış Haritalar Bulunuz. Biz böyle odalara Umumi oda (Normal oda) diyoruz.


2- Vanilla odaları : Sadece Vanilla Haritaları (Tigrounette tarafından oluşturulup onaylanan 0 ila 137 sayılı haritalar) Bulunur. İçinde “vanilla” kelimesi geçen her oda vanilla odası olacaktır.


3- Bootcamp Odaları : Bootcamp odaları hiçbir şekilde şamana ihtiyaç duyulmayan , Karmaşık ve zor olsa da geçilebilen Odalardır. Fare Ölünce Her 15 saniyede bir Yeniden Doğar. Toplam Süre 6 dk ‘dır. Bu odalarda her girdiğinizde marketinizde veya topladığınız peynirde bir artış olmaz.


II. komutlar 

/room : Bu komut Herhangi Bir Odaya Gitmenizi Sağlar. (örn: /room 1, /room vanilla1) Bu Komutta Sınır yoktur. İstenilen Odaya geçiş Yapabilirsiniz.


/bootcamp : Bu komut /room ile aynıdır fakat bootcamp odalarına gitmenizi sağlar.


/vanilla : Bu komut /room ile aynıdır fakat vanilla odalarına gitmenizi sağlar.


/editor : Map Editörüne Geçiş Yapmanızı Sağlar.


/totem : Totem kontrolüne geçiş yapmanızı sağlar.


/c {kullanıcı adı] : Başka bir fare ile fısıldaşmanızı sağlar.


/friend {kullanıcı adı} : O fareyi arkadaşlık listenize eklemenizi sağlar.


/profil {kullanıcı adı} : O farenin profiline bakmanızı sağlar.


/mute {kullanıcı adı} : Bu komut ile kullanıcı engellersiniz ve mesajlarını göremezsiniz.


/ban {kullanıcı adı} : Oyuncu Halk Oylaması ile Odadan 1 Saatliğine Uzaklaştırılır. not: Kötüye Kullanılırsa Cezalandırılır.


/silence : Özel mesaj alamamanızı sağlar.